Rzęsy i wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć. Pielęgnacja, makijaż i przedłużanie

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Według niektórych ukazują prawdziwą naturę człowieka. Jeżeli chciałbyś być pozytywnie przez nich postrzegana, powinnaś zadbać o oprawę oczu, czyli rzęsy. Jednak żeby móc zrobić to poprawnie, najpierw należy poznać wszystkie sekrety, które dotyczą tej części twarzy. Zatem do dzieła!

Rzęsy – trochę anatomii

Człowiek ma aż 250 rzęs na górnej powiece i 150 rzęs na dolnej powiece. To całkiem sporo, prawda? Ich długość waha się pomiędzy 6 mm a 12 mm. Natomiast żywotność rzęs wynosi średnio 130 dni. Może się wydawać, że te cyferki są zupełnie przypadkowe. Nic bardziej mylnego. Rzęsy bowiem wypełniają bardzo ważne zadanie. Tak jak włosy regulują temperaturę skóry głowy, a brwi zapobiegają spływaniu wody deszczowej i potu do oczu, tak rzęsy chronią aparat wzrokowy przed kurzem, brudem i wodą. Nikt z nas nie lubi, gdy pod powiekę dostanie się ziarenko piasku lub inne ciało obce, które wywołuje ból i kłucie.

Jak dbać o rzęsy?

Rzęsy są bardzo delikatne i podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Choroby, niewłaściwa dieta, stres lub nieprawidłowa pielęgnacja mogą poważnie je osłabić. Skutek? Rzęsy zaczną wypadać, powieki staną się zaczerwienione, a oczy podrażnione. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, o rzęsy należy odpowiednio dbać. I to nie tylko w trakcie porannej i wieczornej toalety, ale także podczas demakijażu i w ciągu dnia. W tym celu trzeba wiedzieć, że cykl wzrostu rzęsy wynosi od 60 do 90 dni, a okres ich odrastania trwa od 4 do 8 tygodni.

Fazę wzrostu rzęs można przedłużyć, stosując odpowiednie produkty. Najpopularniejszymi z nich są odżywki do rzęs. Kosmetyki te stymulują wzrost, dostarczają niezbędne składniki odżywcze, wzmacniają i upiększają. Równie skutecznymi preparatami wydłużającymi fazę wzrostu rzęs są olejki (rycynowy lub kokosowy), żel z aloesu, zielona herbata, a także masaż skóry okolic oczu. Olejki, aloes i zielona herbata zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów, które korzystnie działają zarówno na rzęsy, jak i na powieki. Masaż natomiast poprawia ukrwienie skóry wokół aparatu wzrokowego, wzmacnia mieszki włosowe, a do tego świetnie zmniejsza napięcie mięśniowe, redukuje opuchliznę i cienie pod oczami.

Makijaż i demakijaż oczu a rzęsy

Rzęsy pełnią jeszcze jedną ważną funkcję. Są symbolem kobiecości, a pięknie podkreślone dodają pewności siebie. Dlatego tak wiele kobiet maluje, ozdabia i przedłuża rzęsy. Maskary, sztuczne rzęsy, kryształki i inne upiększające akcesoria stosuje się coraz częściej. Pamiętajmy jednak, że równie istotna jest pielęgnacja. Kosmetyki do makijażu i demakijażu należy dobrać zarówno do potrzeb skóry wokół oczu, jak i rzęs.